☎ (098) 442-34-08; (066) 921-41-19; (093) 500-82-85 ✉ office@didactica.com.ua
(пусто)
 
Валюта:
English  Русский  Украинский 

Новини

Голосування

Версія для друку Версія для друку

Кільця Ньютона

ОСОБЛИВОСТІ ДАНОГО НАВЧАЛЬНОГО ПОСІБНИКА: НАЙДЕШЕВША ЦІНА!
1100.00 грн. 990.00 грн.
Ви економите: 110.00 грн. (10%)
Артикул:  000958
Кількість:  

Кільця Ньютона


1. ПРИЗНАЧЕННЯ
Навчальний посібник «Кільця Ньютона» служить для поглибленого дослідження світлових явищ, обумовлених хвильовою природою світла, при вивченні розділу «Фізична оптика» на уроках фізики.
Являє собою інтерферометр, дія якого заснована на принципі поділу первинного пучка по амплітуді і подальшої інтерференції вторинних пучків.
За допомогою 8-10 наборів «Кільця Ньютона» стає можливим проведення фронтального демонстраційного досвіду по спостереженню інтерференційної картини смуг (кілець) рівної товщини без використання спеціальних джерел випромінювання: лазерів, монохроматоров. Інтерференційні кільця прекрасно видно у відбитому сонячному світлі, в світлі денної лампи і навіть при розсіяному освітленні. При спільному використанні шкільної оптичної міні-лави «ОМС-1» і одного набору «Кільця Ньютона» стає можливим проведення демонстраційного досвіду для всього класу.
      Численні досліди шкільного фізичного практикуму реалізуються на шкільній оптичної міні-лаві «ОМС-1» із залученням наборів системних оптичних елементів.
За кількістю інтерференційних кілець, що заповнюють світлове поле певного розміру, можна оцінити радіус кривизни робочої поверхні одного з двох інтерференційних елементів, що знаходяться в оптичному контакті, за умови, що робоча поверхня іншого - плоска.


2. КОМПЛЕКТНІСТЬ
№ поз. Позначення Найменування Кол.
1 8-1 Лінза плоско-опукла 1
2 8-2 Платівка плоскопараллельной (ППП) 1
3 8-3 Оправа лінзи 1
4 8-4 Оправа ППП 1
5 8-5 Гвинт юстирувальному 3
6 8-6 Пружина 3
7 8-7 Шайба фторопластова 3
8 ПС Паспорт 1


3. ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Елемент 8-1. Лінза плоско-опукла.
Світлові розміри: ф 48 (мм). Радіус кривизни опуклій (робочої) поверхні R = 150 ÷ 300 (м).
Елемент 8-2. Платівка плоскопараллельной.
Світлові розміри: ф 48 (мм). Якість плоскою (робочої) поверхні: число кілець: N = 1, ΔN = 0.3.

Діаметр приладу: 7 см.


4. ПРИНЦИП ДІЇ
Неважко здогадатися, що свою назву ("Кільця Ньютона") відоме оптичне явище отримало на честь вченого, вперше його описав. Так як для його спостереження не потрібно ніяких спеціальних джерел випромінювання (лазерів, монохроматоров), то, напевно, воно було відоме дуже давно і відкрито (або описано) І. Ньютоном чисто випадково. Справа в тому, що явище кілець Ньютона може бути пояснено тільки виходячи з принципів хвильової (фізичної) оптики, до прихильників якої великого вченого віднести ніяк не можна.
Кільця Ньютона завжди виникають при оптичному контакті близьких за своїм радіусу кривизни оптичних деталей. Для якісного спостереження явища неозброєним оком необхідно, щоб одна з них була плоскопараллельной, а друга - плоско опуклою («горб»), або плоско увігнутою («яма»). При цьому клиновидность плоскопараллельной пластинки ролі не грає, головне - якість робочої поверхні (площинність).
Для плосковипуклой (увігнутою) пластинки-лінзи велику роль відіграє значення радіуса кривизни робочої поверхні. Вона повинна бути майже плоскою.
Дія таких пластинок, що знаходяться в оптичному контакті, на світлові промені полягає в наступному. Обидві поверхні частково відбивають світло у зворотному напрямку. Фронт світлової хвилі, відбитої плоскою поверхнею залишиться колишнім, а відбитий плосковипуклой поверхнею, змінить свою кривизну (фазу). А так як відстань між обома поверхнями порівнянно з довжиною світлової хвилі, то, на якому то ділянці поверхонь, що знаходяться в оптичному контакті, буде виконуватися умова часткової когерентності для відбитих ними пучків світла. Між ними буде відбуватися взаємодія - інтерференція світла, з локалізацією інтерференційної картини на поверхні оптичного контакту. По суті, спостерігаючи кільця Ньютона, ми бачимо голографічну запис фронту світлової хвилі, відбитого від плоско-опуклою (увігнутою) сферичної поверхні. За умови, що опорна поверхня ідеально плоска.
Вид інтерференційної картини для «горба»: в центрі широке світлове пляма максимуму або мінімуму, навколо підперезані інтерференційними кільцями, сужающимися по ширині до краю інтерференційної картини. Для «ями»: по краях широкі кільця максимумів або мінімумів, звужуються до центру і зовсім зникаючими в центрі. Число кілець, що припадають на певний світловий діаметр, визначається радіусом кривизни плоско опуклою (увігнутою) поверхні, при умові, що друга поверхня ідеально плоска.
Інтерференційна картина видна при висвітленні будь-яким джерелом світла, спектр випромінювання якого лежить у видимій області. Під звичайними джерелами випромінювання, що мають суцільний спектр, інтерференційна картина має вигляд кольорових кілець. Найяскравіші з них ті, на довжині хвилі яких очей спостерігача має максимальну чутливість.
Відхилення від кругової структури в інтерференційних кільцях свідчить про місцевих порушеннях кривизни сферичної поверхні, за умови, що опорна поверхня - ідеально плоска, або навпаки. На цьому явищі побудований досі діючий в оптичному виробництві метод контролю якості оптичних поверхонь. У спеціальній лабораторії зберігаються пробні скла для всіляких радіусів кривизни оптичних поверхонь.
По ходу виготовлення оптичної деталі ведеться контроль радіусів поверхонь за еталоном - пробному склу того ж радіусу. Число всіх кілець Ньютона, які видно при оптичному контакті між виготовляється сферою і пробним склом на всій поверхні, визначає відхилення від заданого радіуса кривизни. Звичайний допуск: N = 2 ÷ 3.
Якість роботи визначають по порушеннях кругової структури (звивистості) кілець. Вимірюють у частках ширини кільця на які воно доводиться. Звичайний допуск для більшості поверхонь: 

ΔN = 0.3 ÷ 0.5. 

Виробник залишає за собою право змінювати комплектацію і технічні характеристики навчальних посібників без попереднього повідомлення, при цьому функціональні та якісні показники наочних посібників не погіршуються.

Є питання?

Ви можете задати нам питання за допомогою наступної форми.

Ім'я:

Email

Будь ласка, сформулюйте Ваші питання щодо: Кільця Ньютона:


Введіть число, зображене на малюнку
code